Drukowanie zdjęć

Drukowanie zdjęć


Drukowanie zdjęć to ostatni etap całego przedsięwzięcia zwanego fotografią ślubną. Jest to bardzo ważny etap i od tego jak się do tego przygotujemy zależy efekt końcowy, czyli jakość zdjęć, wierność kolorów itp.

Żeby osiągnąć dobre efekty muszą być przestrzegane pewne procedury od samego początku obróbki zdjęć. W skrócie nazywa się to "Zarządzanie kolorem w fotografii cyfrowej". Wiedza na ten temat jest niezbędna każdemu fotografowi. Jeżeli uświadomimy sobie, że efektem zrobienia zdjęcia cyfrowego jest plik zawierający kilkadziesiąt milionów liczb, które są przetwarzane i interpretowane przez programy graficzne i inne urządzenia takie jak drukarka, to nie mając świadomej kontroli nad tymi procesami nigdy nie osiągniemy dobrych efektów. Nie ma się zatem co dziwić, że zdjęcia które odbieramy z fotolabu są całkiem "odjechane" pod względem kolorów, jasności, nasycenia kolorów czy kontrastu.

W moim mniemaniu więcej niż 80% fotografów nie bierze tego pod uwagę i cały proces obróbki jest bardziej przypadkowy niż przemyślany i zaplanowany. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy na temat "zarzadzanie kolorem", oraz z nie używania przez fotografów urządzeń do sprzętowej kalibracji, choćby monitorów.

Jeśli zdjęcia są już zapisane w formacie jpg ( najczęściej używany format plików ) to nie znaczy że można pędzić do fotolabu i drukować. Dalej nie będzie to jeszcze to.  Każdy fotolab używa innego papieru, innych maszyn, innych atramentów i z każdego z nich to samo zdjęcie będzie wyglądać inaczej.

Fotograf który oddaję Wam obrobione zdjęcia powinien Was uprzedzić o ewentualnych różnicach w wyglądzie zdjęć w zależności od fotolabu i polecić Wam sprawdzony, do którego ma odpowiednie profile kolorów lub załatwić sprawę wydruków sam.  Jeżeli fotograf sam zajmie się wydrukami to Wy musicie otrzymać zdjęcia takie jak widzicie na sprzętowo skalibrowanym monitorze.

Pewnie trudno w to uwierzyć ale spróbujcie kiedyś wydrukować to samo zdjęcie, bez żadnych zmian w różnych fotolabach. Nieźle będziecie zaskoczeni...

Oddając zdjęcia do fotolabu warto wybrać odpowiedni. Jeżeli wybierzecie mnie na swojego fotografa na Wasz ślub, to załatwię Wam odpowiednie wydruki Waszych zdjęć.


 

 

 

 

© 2004-2017, DigiArtFoto Ryszard Sarama. All rights reserved. Wszystkie zdjęcia i teksty na stronie są mojego autorstwa i kopiowanie ich jest zabronione.